Zawody judo I karate

Judo i karate były szalenie popularne w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych, ale potem nastąpił wielki odwrót i po nieudanych igrzyskach olimpijskich, zresztą kilku z rzędu, polska potęga w sportach walki odeszła w zapomnienie. Wraz z nią zapomnieliśmy także o judo i karate tym codziennym, przyziemnym, tym, z którego wyrastają potem nadzieje olimpijskie. Nie da się ukryć, że w chwili obecnej w polskim judo i w polskim karate jest bardzo źle, a w dodatku nie widać jakichś nadziei na zbyt szybkie poprawienie się sytuacji, ponieważ żaden z tych sportów nie może już dzisiaj aspirować do masowości, jaką jeszcze w obu przypadkach mieliśmy przecież całkiem niedawno. Nie oznacza to na szczęście, że cały dorobek został zmarnowany i oba sporty zniknęły nieodwracalnie. Cały czas jeszcze mamy zawody różnego typu, systemy szkolenia oraz mechanizmy samorządowe w tych dyscyplinach sportowych. Nie mają niestety za wiele blasku, ale nie da się stwierdzić, że umarły.

Imprezy rangi mistrzowskiej

Dla tego typu sportów zawsze najważniejsze są imprezy rangi mistrzowskiej, naturalnie te międzynarodowe, z igrzyskami olimpijskimi i mistrzostwami świata na czele. Na te imprezy wysyłani są ludzie, którzy najlepiej prezentują się w corocznych imprezach rangi mistrzowskiej. Są one organizowane przez krajowe związki i w judo sprawdza się to znakomicie, ale w karate już niestety nie. Państwo nie jest tutaj bynajmniej żadnym dysponentem czy organizatorem, przez co nastąpiła atomizacja obu dyscyplin sportowych. W judo udało się zachować jedność odnośnie najważniejszych imprez, ale już nie w karate, gdzie istnieje szereg konkurencyjnych organizacji, a mistrzów świata jest na pęczki, przez co żaden z nich nie jest tak naprawdę traktowany do końca poważnie. To smutne, ale taka sytuacja na razie się nie zmieni i nie widać żadnych zapowiedzi chociażby próby zmian. Niezależnie od problemów organizacyjnych rodzice dzieci cały czas mocno promują ten sport i wszelkie imprezy rangi mistrzowskiej dla juniorów zawsze są zorganizowane w znakomity sposób i chociaż ich poziom z roku na rok spada, jest to przynajmniej dobra zabawa dla dzieci i młodzieży.

Turnieje klubowe

Zanim ktokolwiek będzie mógł myśleć o mistrzostwie kraju czy świata, konieczny jest odpowiedni trening, który organizowany jest na poziomie klubowym. I treningiem życie judoki czy karateki zawsze stoi, chociaż na szczęście istnieją także specjalne turnieje, dzięki którym można nie tylko tę monotonię przełamać, ale także sprawdzić się na tle innych zawodników z innych klubów, a nierzadko także zmierzyć się z osobami z innych krajów. Chociaż osoby niezwiązane z omawianymi sportami prawdopodobnie są zupełnie nieświadome istnienia takich zawodów, rozgrywanych jest ich zadziwiająco dużo. Są to najczęściej różnego rodzaju memoriały organizowane na część osób, które zasłużyły się konkretnym klubom, a bardzo dużo jest też zawodów lokalnych mających za zadanie uświetnić obchody jakiejś uroczystości lokalnych. Częstymi fundatorami nagród w takich turniejach są władze lokalne niewielkich społeczności. Można zauważyć na przykład bardzo duży wysyp turniejów z okazji Dnia Niepodległości, jak również innych świat państwowych.
Trzeba niestety ze smutkiem zauważyć, że poziom sportowy takich imprez regularnie spada i coraz wyraźniej rysuje się ich mizeria. W większym i większym stopniu jest to obecnie hermetyczna rozrywka dla osób, które mają na tym polu jakieś osobiste zainteresowania, w czym palmę pierwszeństwa mają zawsze oczywiście rodzice dzieci zainteresowanych uprawianiem tego typu sportów. Na szczęście cały czas mówimy tutaj o bardzo widowiskowych dyscyplinach sportowych, dzięki czemu niemal na wszystkich turniejach, nawet tych niewielkich, pojawia się stosunkowo sporo publiczności, która ma możliwość podziwiania młodych wojowników.