Trochę o Karate…

Karate to jeden z tych sportów, o których można powiedzieć naprawdę bardzo wiele. Warto się oczywiście nim zainteresować ponieważ to wyjątkowy sport, który ma naprawdę bardzo długą historię. To również przykład takiego sportu, w którym niezwykle liczy się tradycja i dlatego właśnie wiele osób traktuje go jako przykład czystej rywalizacji. W naszym kraju do tej pory to sport stosunkowo mało popularny, ale uważamy, że warto będzie mówić na ten temat jak najwięcej, ponieważ to jedna z najpiękniejszych na świecie sztuk walki, która rzeczywiście pozwala nam rywalizować czysto, a jednocześnie walcząc między sobą. Karate to sport walki, który został stworzony na wyspie Okinawa w Japonii. Jednak obecnie jest to już znany na całym świecie sport, który obejmuje wiele krajów. W Japonii jest najbardziej tradycyjny, dlatego nie ma się co dziwić, że właśnie na kolejnych igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Tokio karate po wielu latach starań będzie miało okazję zadebiutować w programie igrzysk co dla miłośników tego sportu będzie oczywiście wielkim wydarzeniem. Karate tradycyjne zaczęło się rozwijać w historii tak mocno, że obecnie mamy ponad 100 różnych stylów karate. Na świecie przez MKOl uznawana jest tylko jedna federacja, która odpowiada jakby za ruch sportowy karate. Chodzi o WKF- World Karate Federation. W karate mamy charakterystyczny system stopni zaawansowania uczniowskich i mistrzowskich, który to będzie odrębny dla wielu organizacji oraz w różnych stylach karate.

Motywy powstania i historia karate

Styl walki karate został stworzony na wyspie Okinawa przez mieszkańców tego terenu, który w danym momencie mieli swoje własne królestwo. Obecnie Okinawa należy do Japonii, dlatego powszechnie uważa się, że karate zostało stworzone na terenie Japonii, choć w rzeczywistości wyglądało to nieco inaczej. Pierwsze walki w takim stylu toczono już na początku drugiego tysiąclecia, dlatego tak naprawdę karate ma bardzo długą historię jako sam styl walki. Jednak pierwsze w historii zapisanie homofonu karate jako pusta ręka nastąpiło dopiero w sierpniu 1905 roku. Karate to sztuka walki, która zostałą stworzona przez mieszkańców Okinawy jako forma samoobrony bez użycia broni. Dawniej zapis nazwy był równięz powiązany z określeniem sztuki walki wręcz, obecnie jednak pozostało określenie pustej reki. Ostatecznie nazwa karate została zatwierdzona dopiero w latach 30-tych minionego wielu przez mistrzów z Okinawy Kentsū Yabu, Chōmo Hanashiro, Chōshin Chibana, Chōjun Miyagi, Chōki Motobu.

Ogólne informacje o karate

Od momentu powstania sztuka ta się zmieniała. W wielu stylach aspekt walki realnej został zachowany a niekiedy dodatkowo go rozwinięto między innymi poprzez kopnięcie okrężne, które w tradycyjnej sztuce na terenie Okinawy nie występowało. W niektórych stylach karate dość mocno się zmieniło, ponieważ zamiast sztuki walki mamy tutaj propozycję, która polega na psychofizycznym doskonaleniu i na pierwszy plan zaczyna się wysuwać nie walka, ale aspekt drogi i własnego kroczenia przez życie w taki sposób, by się rozwijać i cały czas dążyć do doskonałości. Dlatego właśnie określenie karate do również się pojawia. Jeśli chodzi o koreański odpowiednik karate mamy tangsudo a w przypadku karate nastawionego na rywalizację będzie można mówić o teaekwondo.

Różne formy walki w karate

Obecnie karate nastawia się na trzy podstawowe kierunki jakie będzie można wskazać. Karate jako walka na śmierć i życie, które określa się jako karate klasyczne właśnie to okinawskie. Z uwagi na to pojęcie niekiedy w tych stylach dużo rzadziej przeprowadzane są walki określone jako kumite a więc walki sparingowe. Inna propozycja to również karate jako sport z elementami samoobrony przy większości stylów a takżę z przeprowadzaniem zawodów w ramach tej kategorii trawa cały czas bardzo duża dyskusja na temat zasad, które dałyby możliwość przygotowania tak naprawdę możliwości ujednolicenia stylów, co nie jest sprawą prostą. Jeśli uda się przygotować tak naprawdę spójne zasady to właśnie będzie szansa na to, że karate takie zostanie na dłużej w olimpijskim programie. Ostatni rodzaj to karate jako sposób myślenia psychofizycznego w formie doskonalenia. Jest to podejście bliskie nie walce, ale pracy nad własną osobowością. Przez to, żę karate przyjmuje coraz więcej osób, które uprawiają go amatorsko zostały stworzone różne stopnie zaawansowania dla różnych osób w zależności od stopnia rozwoju.